Kaftan „na zakładkę”

Prezentowany kaftan był prawdopodobnie jednym z popularniejszych ubrań na terenie Skandynawii. O jego występowaniu mówią źródła z Szwecji i Danii, a także sprzed okresu wikińskiego – nabitka na hełmie Vendel XIV (Szwecja) oraz Sutton-Hoo (Anglia). W interesującym nas okresie przesłanek do występowania tego kaftany dostarcza monument z Hunnestad (DR 282). Sam kaftan został z kolei znaleziony  w Birce (birkagrave 832) i jest datowany na X w. Również na terenie Hedeby odnaleziono fragmenty tego kaftanu z X w. Według prof. Hägg, wzór z Hedeby mógł posiadać obszycie z futra. Szkic archeologiczny prezentujemy w załącznikach.

Dzięki kopertowej zakładce, kaftan jest bardzo ciepły. Wykonywany jest z wełny, co dodatkowo zwiększa jego walory użytkowe. Jak zawsze staramy się dołożyć wszelkich starań, aby wykonane przez nas kaftany były wygodne i funkcjonalne. Zostało to docenione przez wielu odtwórców – jest to jeden z najczęściej wybieranych produktów!

Odniesienie: Hägg, Inga. Die Textilfunde aus dem Hafen von Haithabu. Berichte über die Ausgrabungen in Haithabu, Bericht 20. Neumünster: Karl Wachholtz Verlag, 1984.

Szkic archeologiczny, Hedeby

Nabitka na hełmie Sutton-Hoo, Anglia