Tunika szwedzka, Birka type

 

Najpopularniejszy wzór wikińskiej tuniki. Wykrój do niej został opracowany przez prof. Ingę Hägg na podstawie jej badań w Birce. Analizując fragmenty znajdowanych tunik, stworzyła wykrój Birka type (zwany niekiedy T-type). Wykrój znajduje się w książce traktującej głównie o damskim ubiorze, jednak prof. Hägg wielokrotnie potwierdzała, że w przypadku wielu ubiorów nie było tak wyraźnego rozdziału i kobiety często nosiły „męskie” ubrania. Powszechnie przyjmuje się, że jest to wzór tuniki męskiej.

Tunika według tego wzoru posiada 2 kliny wszyte po bokach u dołu tuniki. Rękawy są złożone z jednego kawałka i zwężane. Dodatkowo, posiadają wszyte pod pachą wstawki. Wykrój pod szyję jest okrągły z niewielkim rozcięciem z przodu. Na życzenie możemy ozdobić tunikę lamówkami. Całość wykonana z wełny. Posiadamy długoletnie doświadczenie w szyciu koszul oraz profesjonalne umiejętności z zakresu krawiectwa. Gwarantuje to, że zakupiony ubiór będzie dobrze skrojony, wygodny i posłuży wiele sezonów.

Po więcej zdjęć tunik zapraszamy do galerii na stronie głównej kategorii.

Źródło:
Hägg, Inga. (1974). Kvinnodräkten i Birka: livplaggens rekonstruktion på grundval av det arkeologiska materialet AUN 2. Uppsala