Tunika bojowa

 

Prezentujemy nowość w Kramie – naszą propozycję pancerza dla odtwórców wczesnego Średniowiecza.

Wzór tuniki został stworzony w oparciu źródła występujące na terenie Europy między VIII a XII w. Jej wykrój oparty jest na wykrojach codziennych tunik, głównie skandynawskich. O stosowanie tego samego kroju dla odzieży codziennej i ochronnej mogą świadczyć wzory ubrań wojowników z figurek z Lewis (długie, powłóczyste szaty).

Proponujemy kilka modeli, jednak posiadają one wspólne, oparte na źródłach cechy. Chodzi tutaj głównie o długie rękawy, pikowanie w pasy po długości całej tuniki oraz kliny wszyte po bokach od pasa. Tuniki nie posiadają pikowanych kołnierzy. Taki wzór pancerzy prezentują liczne źródła – na przykład relief z terenu Francji z VIII w., czara „wrocławska” z XI w., czy chrzcielnica z kościoła św. Marii w Eardisley z XII w., przedstawiająca normańskich wojowników.

Tunika może posiadać wykrój oparty o tunikę T-type (bez rozcięcia z przodu i z tyłu). Z drugiej strony, należy uwzględnić, że większość wojowników, która z nich korzystała, mogła jeździć konno (jest to zgodne z przedstawieniem Sokolnika z Stareho Mesta). Dlatego też proponujemy również wzór z rozcięciami, które zwiększają wygodę użytkowania i są dostosowane np. do jazdy konnej.

Tunika jest wykonana z wełny, posiada lnianą podszewkę oraz wypełnienie z dwóch warstw watoliny. Dzięki temu jest ona odpowiednia jako lekki pancerz lub wytłumienie pod kolczugę czy lamelkę. Na zamówienie rękawy mogą być zwężane i nieco cieńsze, aby można było założyć na nie karwasze.

Tunika jest lżejsza i wygodniejsza niż standardowa przeszywanica. Jednocześnie posiada bardzo dobre właściowości termoizolacyjne. Dzięki temu nadaje się również jako zimowe odzienie.

Najwyższą jakość stroju gwarantuje wieloletnie doświadczenie Kramu w wykonywaniu odzieży ochronnej. Posiadamy również fachowe kompetencje potwierdzone tytułem mistrzowskim (właśnie z zakresu odzieży męskiej, ciężkiej). Dzięki temu uzyskujecie pewność, że zakupiona tunika będzie dobrze skrojona i wytrzyma niejeden sezon.

 

Źródła: