Gruby, pikowany kaftan. Kariera przeszywanicy wiąże się z rozpowszechnieniem w X-XI w. kolczugi. Sama zbroja kolcza nie dawała dostatecznej osłony przed siłą uderzenia. Mogła zatrzymać ostrze broni, ale nie pochłaniała wystarczająco energii ciosu.
Przez rozwój tego typu ubiorów np. poprzez wypychanie ich runem owczym, lub obszywanie skórą powstały właśnie przeszywanice. Były one noszone nie tylko pod kolczugę, dla wojowników o uboższym ekwipunku, szczególnie piechoty, była to często jedyna ochrona tułowia.
Istnieją jedynie poszlaki występowania przeszywanic w okresie IX – XI w. Wcześniejsze źródła – w tym kamienny frankijski relief – przedstawiają wojowników w pikowanych kaftanach. Podobnie ubranego jeźdźca przedstawia zawieszka z XI w., popularny „Sokolnik”. Jedno z najważniejszych źródeł – tkanina z Bayeux – ukazuje wojowników w 2 typach opancerzenia. Jedni z nich ubrani byli w pancerze złożone z kółek, co uznaje się za przedstawienie kolczug. Jednak druga grupa wojowników przedstawiona jest w wyraźnie odmiennych strojach złożonych z prostokątów i rombów, co można interpretować jako przedstawienia kolczug.
Zamawiając przeszywanice u Janett macie gwarancję otrzymania produktu o najwyższej jakości. Wieloletnie doświadczenie i setki uszytych przeszywanic pozwoliło nam opracować sposób szycia, który zapewnia dobrą ochronę połączoną z wygodą użytkowania. Przeszywanice z naszego kramu posłużą Wam przez niejeden sezon i uchronią przed wieloma kontuzjami. Nasze produkty wykonywane są z najwyższą starannością i dbałością o detale, ponieważ wiemy, jak ważne jest, aby w trakcie bitwy czy pojedynku wojownika nie zawiódł jego ekwipunek.
Poniżej prezentujemy źródła i poszlaki występowania przeszywanic we wczesnym średniowieczu. W głównej kategorii znajdziecie galerię z większą ilością naszych przeszywanic.