Koszula norweska, z Skjoldehamn

 

Koszula wikińska, wzorowana na znalezisku z Skjoldehamn. Posiada bardzo charakterystyczny krój – stójkę przy kołnierzu, klapę pod szyją oraz potrójne kliny, wszyte z przodu (w odróżnieniu od innych koszul i tunik, gdzie kliny wszywane były bo bokach).

Znalezione na norweskiej wyspi Agoya zwłoki odziane były w niemal kompletny, zachowany w dobrym stanie strój. Znalezisko to początkowo datowane było na XIII lub XIV w. (jak w przypadku znaleziska z Moselund oraz Bocksten Bog Mana). Jednak ponowne datowanie wskazało na lata 970-1050r. Problemy w datowaniu spowodowane są miejscem „pochówku” – przebywanie w bagnie wpływa w negatywny sposób na możliwości datowania znalezisk. Przyjmuje się jednak, że człowiek z Skjoldehamn pochodzi z epoki Wikingów i jest to jedno z bogatszych źródeł pozwalających na odtwarzanie postaci z Skandynawii.

Koszula jest wykonana z wełny (możliwe jest jednak jej wykonanie z lnu). Charakterystyczne wykończenie w postaci stójki i klapy również uszyto z wełny. Dodatkowo, tak jak w oryginalne, klapa posiada wełniane obszycie. Także kliny wykonaliśmy zgodnie z oryginalnym krojem. Z obu stron koszuli umieszczone są potrójne kliny, wszyte od przedniej strony koszuli.

Koszula bardzo dobrze wygląda w zestawie z odzieniem wierzchnim (tuniką) z tego samego znaleziska. Dzięki szerokiemu wcięciu widoczny jest efektowny kołnierz oraz wykończenie.

Wykończenie koszuli z Skjoldehamn

Koszula z Skjoldehman