Tunika duńska, z Kragelund

 

Tunika z Kragelund to jedno z oryginalniejszych ubrań okresu wikińskiego. Została odnaleziona w duńskim mieście, a jej „właściciel” odziany był jeszcze w krótkie skórzane buty (które, co ciekawe, zaginęły archeologom). Podobnie jak w przypadku znaleziska z Skjoldehamn, początkowe datowanie wskazywało na późniejszy okres – w tym przypadku XII lub XIII w. Jednak poprawione badanie wykazało, że tunika może pochodzić z końca XI w. Ponownie, błąd w datowaniu wynikał z „przebywania” znaleziska w bagnie przez setki lat.

Tunika posiada bardzo oryginalny wykrój. Pod szyją z obu stron znajduje się wycięcie w kształcie litery V, dodatkowo przedłużone. Tunika posiada 8 klinów – podwójne kliny z boków, przodu i z tyłu. Najciekawszy jest jednak rękaw, złożony z 3 części – trapezu, oraz doszytych do nich prostokąta i trójkąta.

Całość wykonana z wełny. Posiadamy długoletnie doświadczenie w szyciu tunik oraz profesjonalne umiejętności z zakresu krawiectwa. Gwarantuje to, że zakupiony ubiór będzie dobrze skrojony, wygodny i posłuży wiele sezonów.

Po więcej zdjęć tunik zapraszamy do galerii na stronie głównej kategorii.

Tunika z Kragelund