Czepiec pikowany, służący do ochrony głowy. Tego typu czepce (kaptury pikowane) wykorzystuje się jako warstwę ochronną pod hełm. Na terenie Europy nie odnaleziono podobnego typu opancerzenia datowanego na IX do XI w. Istnieją jednak poważne poszlaki ich występowania. Przede wszystkim, przedstawienia wojowników wikińskich dowodzą, że noszenie hełmów było wśród nich powszechne. Każdy wojownik, kto miał okazję przynajmniej raz założyć hełm wie, że jest on niemal bezużyteczny bez odpowiedniego wytłumienia.
Poszlak dotyczących wyglądu czepca dostarczają figurki do szachów znalezione na wyspie Lewis. Uznaje się, że zostały one wyprodukowane w Norwegii. Sprzeczne jest natomiast datowanie – niektóre źródła podają wiek XI, niektóre XII. Faktem jest jednak, że figurki przedstawiają postacie wojowników z charakterystycznymi elementami uzbrojenia Wikingów. Niektóre z postaci wojowników posiadają charakterystyczne „uszale” wystające spod hełmu, zasłaniające pod twarzy i kark. Te osłony różnią się od hełmów pozostałych figurek. Dodatkowo, postać berserkera posiada pikowany czepiec, przylegający do głowy.
Czepce są wykonane bardzo solidnie, co zapewnia im wytrzymałość, potrzebną dla ekwipunku bojowego. Pikowana czapa tłumi siłę uderzenia w hełm, a klapy po bokach twarzy oraz osłona karku zapewniają dodatkową ochronę tych (delikatnych) części ciała. Nasze czepce zostały docenione oraz wybrane przez licznych wojowników oraz cieszą się bardzo dobrą opinią. Do wyboru jeden z wielu wzorów – z dodatkową nakładką na szczękę, z prostymi uszalami lub z uszalami kanciatymi.