Kaftan typu „coat”

Kaftan typu „coat”, występujący na terenie Szwecji. Wykrój tego kaftana został stworzony razem z tuniką typu T (Birka Type) przez prof. Hägg. Posiada on charakterystyczne dla tunik elementy – szerokie, długie kliny, kwadraty wszyte pod pachami oraz zwężane rękawy. Dzięki rozcięciu przez całą długość jest to ubiór bardzo wygodny, który można narzucić na pozostały strój w dowolnym momencie.

„Historyczność” płaszcza poddawana jest często wątpliwości. W dostępnych poprzez Internet źródłach popularny jest jedynie wycięty fragment zawierający wykrój tego płaszcza oraz rysunki kompletnego stroju, jednak w wydaniu damskim. Jednak  przytoczone w załączniku artykuły wyraźnie dowodzą, że tego typu długie płaszcze z rękawami występowały na terenie Skandynawii i były popularne zarówno wśród mężczyzn jak i wikińskich kobiet (które według prof. Hägg nosiły również ubrania o męskich krojach).

Podsumowując, wybór tego kaftana będzie bardzo dobry zarówno ze względu na jego walory użytkowe – wygodę i ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – jak i kwestię historyczności.

Źródło: Inga Hägg, Mantel och kjortel i vikingatidens dräkt, 1971.
Ulla Mannering „Dress in Scandinavian Iconography of the 5-10th centuries A.D.
Inga Hägg, Kvinnodräkten i Birka, Institutionen för arkeologi Gustavianum, Uppsala universitet, 1974