Konkurs Mikołajkowy – pytania!

Zgodnie z zapowiedzą, podajemy pytania do Mikołajkowego Konkursu! Wśród osób, które do 5 grudnia nadeślą poprawne odpowiedzi na adres janettee@wp.pl, wylosujemy nagrodę – kaptur wełniany albo czapkę z obszyciem. Powodzenia!

  1. Podaj nazwę XII-wiecznego źródła, znalezionego na terenie Anglii, które przedstawia wikińskiego jeźdźca, z charakterystycznymi elementami opancerzenia (płaty materiału z boku głowy), wystającymi spod hełmu.
  2. Większość ubrań z okresu IX-XI wieku posiada kliny wszyte po boku lub z tyłu tuniki. Tymczasem jedna ze znalezionych koszul, posiada kliny wszyte w sposób oryginalny i niepodobny do innych znalezisk z tego okresu (potrójne kliny wszyte od przodu koszuli). Podaj nazwę znaleziska, o którym mowa.
  3. Istnieje kilka wzorów kapturów, odtworzonych na podstawie kompletnych (lub prawie kompletnych) znalezisk z terenu Skandynawii. Jeden z tych wzorów składa się tylko z jednego kawałka materiału. Podaj nazwę znaleziska, na podstawie którego odtworzono ten wzór.
  4. Zazwyczaj wikińskie tuniki posiadały rękawy szyte z jednego kawałka. Tymczasem jeden ze wzorów tunik posiada unikatowy krój (trzy różnokształtne kawałki). O jakiej tunice mowa?
  5. Przyjęło się, że oznaką jarla jest czerwony płaszcz. Tymczasem, w popularnym grobie jarla z terenu Norwegii, odnaleziono niebieski płaszcz z kolorowymi aplikacjami. Podaj nazwę tego znaleziska (zawierającą miejscowość).